• Spotkanie w Bułgarii

        • SPRAWOZDANIE  Z WYJAZDU DO SZKOŁY PARTNERSKIEJ W PLEVEN

          22.03.2010 – 26.03.2010

           

               W spotkaniu wzięła udział delegacja nauczycieli ( pan dyrektor Andrzej Sosna, nauczyciele: Halina Dalibor, Halina Łubińska, Beata Bal i Danuta Herman) oraz czwórka uczniów (Dominik Stebel z kl. V i 3 uczniów klasy VI: Milena Jura, Katarzyna Krzykawska i Marek Zuber).

           

          Sobota 20.03.2010

          Nasza podróż rozpoczęła się bardzo wcześnie rano na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach skąd  już o 5:45 odlecieliśmy do Warszawy. Następnie z Warszawy polecieliśmy do stolicy Bułgarii – Sofii. Z lotniska w Sofii pojechaliśmy busem do miasta, w którym znajduje się nasza partnerska szkoła, czyli do Pleven. Na miejscu byliśmy późnym wieczorem.

          W Pleven czekały już na naszych uczniów bułgarskie rodziny, które gościły ich przez cały tydzień. Nikoll z rodzicami gościła Kasię, Tanita z rodzicami gościła Milenę, Paolo z rodzicami gościł Dominika, a Denis z mamą gościł Marka.

          Dzieci bardzo szybko zaaklimatyzowały się i zaprzyjaźniły z bułgarskimi rodzinami, które okazały się niesamowicie gościnne i okazały naszym uczniom wiele troski. Kasia, Milena, Dominik i Marek poznali nowe zwyczaje, tradycje, przepyszne jedzenie i przez cały pobyt rozwijali swoje umiejętności porozumiewania się w języku angielskim ze swoimi nowymi bułgarskimi przyjaciółmi.     

           

          Niedziela 21.03.2010

          Niedzielę spędziliśmy na zwiedzaniu stolicy Bułgarii- Sofii, oddalonej o 300 km od Pleven.

          Stolica zawdzięcza swoją nazwę św. Sofii, której imieniem ochrzczono miasto. Sofia jest otoczona ze wszystkich stron górami Witosza, które wznoszą się zaledwie 10 km od centrum.

          Podczas bardzo krótkiego pobytu w Sofii mieliśmy okazję zwiedzić sobór św. Aleksandra Neweskiego (kościół wzniesiony dla uhonorowania żołnierzy rosyjskich poległych w wojnie rosyjsko- tureckiej w latach 1877-1878).

           

            Przed soborem św. Aleksandra Newskiego

          Zwiedziliśmy również cerkiew św. Sofii, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy i rotundę św. Jerzego z IV w. Widzieliśmy także meczet i synagogę.

          Rotunda św. Jerzego

           

          Bogatą historię Bułgarii poznawaliśmy zwiedzając Narodowe Muzeum Historyczne mieszczące się w pałacu, w pobliżu siedziby prezydenta.

           

          Poniedziałek 22.03.2010

          Rano udaliśmy się do szkoły podstawowej, gdzie zostaliśmy bardzo serdecznie powitani (chlebem i … miodem) przez dyrekcję, nauczycieli i uczniów. 

          Uczniowie przygotowali bardzo ciekawe występy opowiadające o ich ludowych tradycjach. Śpiewali i tańczyli, a także grali na tradycyjnych instrumentach.

          Następnie udaliśmy się do klas, w których obserwowaliśmy zajęcia plastyczne, a uczniowie obdarowali nas własnoręcznie wykonanymi upominkami.

           

          Nasza ekipa z bułgarskimi różami.

          Po południu pojechaliśmy trolejbusem do parku Kailaka, w którym obserwowaliśmy budzącą się do życia na wiosnę przyrodę. Na wielu drzewkach zawieszone były czerwono-białe sznureczki tzw. martenice (symbol wiosny i zdrowia). Od 1 marca Bułgarzy noszą owe martenice, a następnie zawieszają je na drzewach, gdy zobaczą pierwszego bociana. 

          Matrenice w parku Kailaka.

          Wtorek 23.03.2010

          W tym dniu nauczyciele odwiedzili przedszkole w Pleven, a uczniowie mieli lekcje ze swoimi bułgarskimi kolegami w klasie V.

          Mieliśmy okazję uczestniczyć w zajęciach przedszkolnych, zwiedzić sale i podziwiać barwne, folklorystyczne występy dzieci. Panie przedszkolanki i dzieci zaprezentowały prace związane z projektem „Happy S.C.I.E.N.C.E” np. „Książkę Szczęśliwych Życzeń”, „Drzewko Życzeń” i prace plastyczne.

          Tradycyjny taniec bułgarski.

          Po południu uczniowie ze szkoły średniej oprowadzali nas po centrum Pleven.

          Zwiedziliśmy cerkiew św. Mikołaja oraz galerię sztuki, w której podziwialiśmy obrazy i rzeźby bułgarskich twórców.

           

          Środa 24.03.2010

          W tym dniu wraz z wszystkimi uczestnikami spotkania (nauczycielami z Włoch, Rumunii i uczniami ze szkoły z Bułgarii) wzięliśmy udział w całodniowej wycieczce do starej stolicy Bułgarii Veliko Tarnowo oraz parku etnograficznego Etara.

          Miasto Veliko Tarnowo (Wielkie Tarnowo) jest przepięknie położone na wzgórzach i otoczone zakolami rzeki Jantry. Na wzgórzu Carewiec wznoszą się ruiny murów warownych, fundamenty dawnego carskiego pałacu, a na wzgórzu odbudowana jest cerkiew Wniebowstąpienia.

           

          Cała ekipa Comeniusa przed bramą prowadzącą na wzgórze Carewiec.

           

           

          Po zwiedzeniu Wielkiego Tarnowa pojechaliśmy do malowniczego skansenu, w którym zrekonstruowano stare, rzemieślnicze warsztaty prezentujące różne rodzaje rzemiosła.

          Spacerując uliczkami, przyglądaliśmy się jak rzemieślnicy pracują i wyrabiają oryginalne sprzęty drewniane, srebrne czy cukiernicze.

          Wnętrze bułgarskiego domu z XVIII w.

           

          Czwartek 25.03.2010

          Rano odwiedziliśmy drugi budynek naszej partnerskiej szkoły, w którym mieści się szkoła średnia, a uczniowie uczą się tam od klasy IX do XII czyli aż do matury, którą zdają mając 19 lat.

          Uczniowie doskonale władają językiem angielskim, niemieckim lub francuskim, ponieważ szkoła ta jest szkołą językową, a wybranego języka uczą się nawet 5 godzin dziennie.

          Zostaliśmy przywitani pięknymi występami szkolnego, folklorystycznego zespołu oraz smakołykami kuchni bułgarskiej. 

          Później braliśmy udział w interaktywnych warsztatach muzycznych. Pan Massimo (koordynator projektu) zaśpiewał włoską piosenkę, nauczycielki z Rumunii również

          wystąpiły z ludową piosenką, a Kasia z Mileną zaśpiewały „Życzenie” do muzyki Fryderyka Chopina.

             

          Uczniowie szkoły średniej w tradycyjnych strojach.

          Po południu zwiedzaliśmy Panoramę pleweńską – rotundę z obrazem przedstawiającym bitwę turecko-rosyjską z roku 1877.

          Podziwiając Panoramę.

          Piątek 26.03.2010

          Rano uczestniczyliśmy w warsztatach garncarskich w Muzeum Historycznym w Pleven.

          Nasi uczniowie mieli niepowtarzalną okazję własnoręcznie wykonać gliniane wazoniki.

          Naprawdę bardzo ładnie im się to udało!

            

          Lepienie z gliny to świetna zabawa, ale to nie takie proste. 

          Następnie zwiedzaliśmy bardzo ciekawe Muzeum Historyczne w Pleven, gdzie znajdują się eksponaty z wykopalisk z wielu wieków p.n.e.

          Na zakończenie naszego pobytu dzieci ze szkoły podstawowej zaprezentowały program artystyczny, którym pożegnały wszystkich uczestników spotkania: z Polski, Włoch i Rumunii.

          Podczas spotkania podziękowaliśmy za wspaniałą organizację pobytu w Bułgarii, gościnność rodzin, u których mieszkali nasi uczniowie i wspaniałą atmosferę w trakcie całej wizyty.

          Organizatorzy przygotowali dla nas własnoręcznie uszyte i ozdobione torby z bułgarskimi upominkami. Podarunki były dla nas wielką niespodzianką i sprawiły nam niesamowitą radość.

           

           

          Sobota 27.03.2010

          Po śniadaniu i serdecznym pożegnaniu z bułgarskimi rodzinami, włoskimi i rumuńskimi nauczycielami wyruszyliśmy na lotnisko do Sofii, skąd odlecieliśmy do Polski, mając ciągle żywe wspomnienia z wspaniałego pobytu w Bułgarii.

          Nasi uczniowie z goszczącymi ich rówieśnikami z Bułgarii.

                     Cała wyprawa do Bułgarii dostarczyła zarówno nauczycielom jak i uczniom niezapomnianych wrażeń. Obserwowaliśmy jak pracują nauczyciele w Bułgarii, jak wyglądają zajęcia w przedszkolu, szkole podstawowej i średniej. Uczniowie brali udział w zajęciach lekcyjnych w szkole podstawowej i stwierdzili m.in., że program z matematyki jest łatwiejszy niż u nas. Wspólne zajęcia z nauczycielami i uczniami bułgarskimi były okazją do wymiany doświadczeń w pracy pedagogicznej, porównania własnych tradycji i zwyczajów, jak również wspólnej zabawy.

                  Spotkanie pozwoliło nam zacieśnić naszą międzynarodową współpracę, zawiązać nowe przyjaźnie i zdobyć wiele cennych doświadczeń, które z całą pewnością przydadzą się nam w organizacji następnego międzynarodowego spotkania we wrześniu 2010, tym razem w naszej szkole.