•  

         

         

         

        Szkoła Podstawowa nr 6 w Tarnowskich Górach bierze aktywny udział  w ministerialnym programie Laboratoria Przyszłości.

         

        Rok Szkolny 2023/2024

        Otrzymywanie soli w klasie 8
          
         
        Szkoła szycia
         
         
         
        Modele atomów w wykonaniu klasy 7
         
         
        Modele komórki zwierzecej wykonanej przez klasę 5
         
         
         
        Wyznaczanie gęstości substancji o regularnych i nieregularnych kształtach
         
         

         

        Rok Szkolny 2022/2023
        Wrzesień 2022r.

        W ramach programu dzieci zapoznały się z wydrukiem trójwymiarowym na zakupionej (w ramach programu) drukarce 3D.

              

         

        Październik 2022r.

        Uczniowie podczas zajęć zapoznali się z działaniem płytki stykowej  Arduino UNO - 3, którą ręcznie programowali używając jęcyka C (ARDUINO).

         

        Listopad 2022r.

        Podczas zajęć uczniowie obserwowali skutki przepływu prądu przepływającego przez różne urządzenia elektryczne (z zakupionych  zestawów). Uczyli się mierzyć napięcie i natężenie prądu.

         

        Grudzień 2022r.

        W ramach programu „Laboratoria przyszłości” zakupiliśmy cztery maszyny do szycia. Wszystkie maszyny to wysokiej klasy sprzęt japońskiej firmy Brother.  Maszyny do szycia to modele HF27 oraz Innov’is F400. Zostały też zakupione akcesoria niezbędne do szycia: szpilki, kreda krawiecka, miarki krawieckie, nożyczki oraz nici.

        Model Brother F400 umożliwia wygodne szycie aż 40 programami ściegowymi (użytkowymi i ozdobnymi), z prędkością maksymalną do 850 ściegów/min. Maszyny serii F są bardzo proste w obsłudze i wyróżniają się wysoką jakością szycia.

        Maszyny HF27 wyposażone są w komplet funkcji wymaganych do profesjonalnego szycia: płynna regulacja gęstości i szerokości ściegu, 27 ściegów, automatyczna dziurka, opuszczane ząbki, wolne ramie, nawlekacz igły i wiele innych.

        Na zajęciach dziewczynki poznają obsługę maszyn i możliwości wykorzystania ich różnych funkcji. Robią pierwsze kroki w szyciu i haftowaniu. Szycie sprawia im ogromną radość i daje satysfakcję.

         


        Styczeń 2023r.

        W ramach programu „Laboratoria przyszłości” zakupiliśmy hafciarkę - model Innov’is M240ED firmy Brother. Oferuje ona 125 wzorów haftu - w tym 45 wzorów Disney'a, 10 wzorów czcionek  oraz 14 rodzajów ramek. 

        Na zajęciach dziewczynki poznają obsługę maszyn i możliwości wykorzystania ich różnych funkcji. Robią pierwsze kroki w szyciu i haftowaniu. Szycie sprawia im ogromną radość i daje satysfakcję.


        Luty 2023r.

        W ramach programu „Laboratoria przyszłości” uczniowie na zakupionym sprzęcie fotograficznym uczyli się sztuki wykonywania zdjęć. Po wykładzie na temat działania aparatu fotograficznego przygotowaliśmy oświetlenie (zakupione w ramach programu). Ustawiliśmy sprzęt fotograficzny i w miłej atmosferze zabawy wykonywaliśmy zdjęcia.

         

        Marzec 2023r.

        Zarówno w domu jak i w szkole korzystamy z różnorodnych urządzeń elektronicznych, np. komputera, telefonu komórkowego i telewizora. Podczas zajęć z techniki uczniowie zapoznali się z podstawami elektroniki. Uczniowie montowali proste obwody. Poznali czym jest dioda, kondensator, rezystor, silniczek elektryczny, zasilacz oraz jak je należy połączyć w układ elektroniczny.


        Kwiecień 2023r.

        Dzięki zakupionemu sprzętowi (sprzęt lutowniczy) uczniowie mają możliwość nauki lutowania i tworzenia prostych obwodów elektrycznych. Uczniowie budowali własną grę elektryczną, której mechanizm działania pozwala zrozumieć podstawy elektroniki analogowej i zasady jej działania.

        Maj 2023r.

        Zaawansowany druk 3D. Dzieci podczas zajęć uczyły się drukować projekty wykonane z kilku elementów na drukarce 3D a także oczyszczać ze zbędnych elementów wydrukowane figurki.

        Czerwiec 2023r.

        Dzięki sprzętowi zakupionemu w ramach projektu „Laboratoria przyszłości” uczniowie mogli uczyć się budować prostych obwodów elektrycznych na podstawie przedstawianych schematów obwodów elektrycznych. Uczniowie obserwowali skutki podpięcia urządzeń elektrycznych szeregowo i równolegle do obwodu elektrycznego. Nauczyli się tworzenia prostych urządzeń elektrycznych sterowanych analogowo za pomocą rozmieszczonych w obwodzie włączników zasilania.