• Bułgaria

•

Uczestnicy projektu z Bułgarii mieszkają w biednym rejonie o coraz większym wskaźniku bezrobocia spowodowanym ekonomicznym i gazowym kryzysem. Poprzez uczestnictwo w projekcie szkoła ma na celu zachęcenie uczniów i nauczycieli do zdobywania lepszych doświadczeń w nauczaniu i uczeniu się przez współpracę. Szkoła ma nadzieję wzbogacić wiedzę i umiejętności związane z poszukiwaniem, kreatywnością, instruowaniem, edukacją, naturą, kulturą oraz odnajdywaniem radosnych akcentów w różnych dziedzinach edukacji szkolnej. Projekt będzie oparty na technikach informacyjnych (ICT), języku angielskim, co w rezultacie podniesie motywację w zdobywaniu wiedzy i kreatywności. Uczniowie i nauczyciele chcą nawiązać przyjaźnie, wypracować pozytywne nastawienie do siebie nawzajem, co zapobiegnie przedwczesnemu kończeniu edukacji przez niektórych uczniów. Społeczność szkolna, jak również lokalna niewątpliwie skorzysta z zaangażowania w projekt

Koordynatorem projektu w szkole bułgarskiej jest Pani Teodora Valova, oto jej zdjęcie wraz z uczniami.

Oto adres strony internetowej szkoły bułgarskiej (jest napisana w języku bułgarskim i angielskim)

Działania zaplanowane przez szkołę z Bułgarii związane są z wszystkimi punktami tworzącymi akronim tytułu projektu. Przeprowadzone zostaną wywiady z osobami życia publicznego (aktorami, artystami, sportowcami, pisarzami, intelektualistami) zatytułowane „Czego nauczyłem się w szkole?” (co z nauki wyniesionej ze szkoły jest konieczne w życiu: wiedza, umiejętności, motywacja). W zakresie zagadnienia „poszukiwanie” szkoła opracuje kwestionariusz, zorganizuje wystawę prac, spotkania z zasłużonymi absolwentami. Na sferę „kreatywność” będą składać się stworzenie wirtualnej książki muzycznej, wizualizacja rezultatów w formie plakatów, prezentacje Power point, organizacje wystaw prac. Z obszaru „instrukcja” szkoła planuje nakręcenie filmu, w którym każdy kraj zaprezentuje się w ciągu 15 min. „Edukacja” będzie związana z nauczaniem języka obcego, autonomicznym uczeniem się poprzez komunikację, indywidualne poszukiwanie znaczenia nieznanych słów, używanie języka obcego do samodzielnego rozwiązywania problemów w określonym kontekście. Szkoła bułgarska planuje także stworzenie tzw. „Sceny dobrej zabawy”, na której uczniowie będą prezentowali różne zadania związane z ochroną środowiska. Zorganizowany zostanie również konkurs „Najpiękniejsze miejsce w Bułgarii w którym byłem”, wystawa prac pt. „Drugie Życie Plastikowej Torby ” z dziedziny „natura”. Szkolna gazetka będzie służyła promowaniu rezultatów akcji przeprowadzanych w ramach projektu (opartych na muzyce, teatrze, sztuce, literaturze, kulturze każdego z krajów). Opracowywany zostanie kalendarz imprez, codziennych wydarzeń i przepisów kulinarnych. Końcowy produkt tworzący akronim „HAPPY S.C.H.O.O.L” (Student-uczeń, Community-społeczeństwo, Helpful- pomocny, Offering – oferujący, Opportunities – sposobności – Learning – uczenie się) będzie oparty na odkrywaniu kultury, muzyki, tańca i piosenek europejskich.