• Rumunia

        •                                       

           

           

           

          Gradinita Cu Program Prelungit nr 56 to przedszkole z Oradea w Rumunii, które znajduje się w dzielnicy zamieszkanej przez młode społeczeństwo gdzie niewystarczająca liczba przedszkoli  nie zaspakaja potrzeb rodziców.Instytucja zatrudnia kompetentny zespół nauczycieli, posiada szeroką ofertę edukacyjną, dobrze współpracuje z osobami pochodzącymi z różnych środowisk i kultur.  Instytucja znajduje się na północnym zachodzie kraju, 10 km od granicy z Węgrami. Do przedszkola uczęszczają dwie  dobrze zintegrowane grupy mniejszości etnicznej (30 dzieci), wykazujące zdolności komunikacyjne.


           

          Koordynatorem projektu w szkole rumuńskiej jest Pani Maria-Daniela Lukas 



          Nauczyciele z przedszkola z Rumunii wraz z magazynem „Primii Paşi” i  grupą koordynującą projekt zamierzają zinterpretować założenia projektu z punktu widzenia dzieci przedszkolnych. Zostaną one zaangażowane w działania dające możliwość wszystkim szkołom uczestniczącym w partnerstwie wzięcia udziału w „Podróży przez Europę w czasie i przestrzeni”. Jest to także tytuł projektu e-Twinning realizowanego pomiędzy szkołami z Włoch i Rumunii. Aktywności będą związane ze wszystkimi punktami projektu i zostaną podzielone na dwa bloki: LAS (w pierwszym roku) i WILK (w drugim roku). Podczas pierwszego roku pojęcie „Las”, które oznacza „poszukiwanie” będzie skoncentrowane na podróży poprzez sztukę. Uczniowie będą tworzyć i wysyłać prace związane z lasem, poszukiwaniem w oparciu o baśń Perrault „Tomcio Paluch”, które następnie zostaną zaprezentowane w formie wystawy. Pojęcie „Las”, które jest także synonimem „kreatywności” będzie także oznaczać podróż poprzez teatr i poezję, za pomocą której uczniowie będą przedstawiać fragmenty baśni zawierające elementy strachu przeplatanego humorem. „Las” oznaczający także „instrukcje” będzie obejmować podróż przez proste prace manualne, wykonywane przez dzieci pod kierunkiem nauczycieli. Pojecie „Las”, związane z obszarem „edukacja” obejmować będzie podróż przez muzykę, dzięki której dzieci nagrają piosenkę.

          Podczas drugiego roku pod hasłem „Wilk” szkoła skoncentruje się na analizie kategorii związanych z obszarem „natura”, który dotyczyć będzie poznawania świata zwierząt oraz  antropomorficznego wizji prezentowanych w baśniach (uczniowie będą tworzyć ilustracje i komiksy). Pojęcie „kultura” będzie obejmować podróż związaną z człowiekiem  (jego prawdziwym światem, marzeniami, uczuciami, utopiami, wrażliwością), w rezultacie której powstanie cykl prac na temat codziennego życia. W obszarze „Europa” na łamach  magazynu „Primii Paşi” zostaną zaprezentowane najbardziej cenne i innowacyjne momenty przeprowadzonego projektu we współpracy ze wszystkimi szkołami uczestniczącymi w programie Uczenie się przez Całe Życie. Na zakończenie projektu uczniowie zaprezentują swoje różne interpretacje baśni  „Czerwony Kapturek”.