Spotkanie w Rumunii
SPRAWOZDANIE Z WIZYTY PARTNERSKIEJ W PRZEDSZKOLU W ORADEI W RUMUNII 30.05.11 – 04.06.11
Już po raz czwarty i niestety ostatni spotkaliśmy się z naszymi partnerami z projektu, tym razem w przedszkolu w mieście Oradea w Rumunii. Do położonego na zachodzie Rumunii miasta Oradea pojechała delegacja nauczycieli: pan dyrektor Andrzej Sosna, Joanna Chmielowska, Halina Łubińska i Danuta Herman.
PONIEDZIAŁEK 30.05.11
Rano wszyscy uczestnicy piątego już partnerskiego spotkania tj. nauczyciele z Włoch, Bułgarii i Polski zostaliśmy niezwykle serdecznie powitani przez dzieci i nauczycieli z przedszkola z Oradei.
Powitanie chlebem i solą
Przedszkole, biorące udział w naszym projekcie mieści się w trzech oddalonych od siebie budynkach i uczy się w nich ok. 200 dzieci. Mieliśmy okazję zwiedzić wszystkie siedziby placówki uczestnicząc w zajęciach muzycznych, plastycznych i teatralnych związanych z następującymi obszarami naszego projektu: Poszukiwanie, Natura, Kultura, Instrukcje.
Dzieci prezentowały tradycyjne tańce ludowe, śpiewały piosenki w języku rumuńskim i angielskim, recytowały wiersze, wykonywały prace plastyczne oraz prezentowały krótkie scenki o charakterystycznych dla danego kraju bohaterach bajek. Bardzo miłym akcentem dla nas była scenka z polskiej kreskówki „Bolek i Lolek”.
Bolek i Lolek
Uczestnicy spotkania z przedszkolakami
Grupa najmłodsza wykonała dla nas naszyjniki z kolorowych makaronów w kolorach flagi rumuńskiej.
Na zakończenie zwiedzania wszystkich siedzib przedszkola wszyscy nauczyciele napisali na karteczkach swoje osobiste życzenia, które wrzuciliśmy do wykopanego w ogrodzie otworu. Następnie wszyscy koordynatorzy naszego projektu zasadzili tam drzewko Happy S.C.I.E.N.C.E. Mamy nadzieję, że wszystkie nasze życzenia się spełnią, a magnolia, będzie pięknie rosła i kwitła.
Drzewko Happy S.C.I.E.N.C.E
Po południu mieliśmy okazję zwiedzić szkołę podstawową i średnią Onisifor Ghibu, do której w większości uczęszczają dzieci po ukończeniu przedszkola biorącego udział w naszym projekcie. Uczniowie mogą tam rozwijać swoje umiejętności wokalne śpiewając w szkolnym chórze jak również taneczne występując w szkolnym zespole folklorystycznym.
Zajęcia prowadzone są na bardzo wysokim poziomie i uczniowie zdobywają wiele nagród w konkursach i przeglądach na poziomie międzyszkolnym i krajowym. Sami mogliśmy się o tym przekonać oglądając profesjonalny występ taneczny uczniów klasy IV.
Tradycyjny ludowy taniec rumuński
WTOREK 31.05.11
Rano odwiedziliśmy kolejne przedszkole w Oradei poznając metody pracy z dziećmi na zajęciach plastycznych i tanecznych.
Podobnie jak u nas dzieci mają możliwość brania udziału w dodatkowych zajęciach tanecznych, językowych i ruchowych w czasie swojego pobytu w przedszkolu od godz. 07:30 do 18:00.
Po południu nasi gospodarze z przedszkola pokazali nam najciekawsze miejsca w swoim mieście. Oradea jest 200,000 miastem, które kryje piękną sakralną i świecką architekturę okresu panowania Habsburgów. Zwiedziliśmy Katedrę Prawosławną tzw. Cerkiew z Księżycem, gdzie na wieży umieszczono w połowie czarną a w połowie złotą kulę o średnicy 3m, która za pomocą mechanizmu zegarowego wskazuje fazy księżyca.
Podziwialiśmy również perełkę architektury secesyjnej kamienicę Czarny Orzeł i znajdujący się tam pasaż handlowy.
Kamienica Czarny Orzeł
Następnie zwiedziliśmy cytadelę pochodzącą z XIw, która znajduje się obecnie w renowacji.
Przed Cytadelą
Z wieży ratusza miejskiego podziwialiśmy piękną panoramę miasta malowniczo położonego nad rzeką Szybki Keresz. Mieliśmy także możliwość zwiedzenia teatru miejskiego i zobaczenia fragmentu próby spektaklu.
Panorama Oradei
ŚRODA 01.06.11
Tego dnia podobnie jak w Polsce obchodzony jest Dzień Dziecka. Od rana odbywał się imprezy dla dzieci w parkach miejskich. Tego dnia zwiedziliśmy nowoczesną bibliotekę wojewódzką mieszczącą się w nowym budynku i posiadającą wiele sekcji, multimedialne sale i dostęp do publikacji w wielu językach.
Wystawa o papieżu Janie Pawle II bibliotece wojewódzkiej
Następnie zwiedzaliśmy muzeum militarne poznając zawiłą historię walki o niepodległość Rumunii.
Zostaliśmy także zaproszeni do siedziby Kuratorium Oświaty, gdzie wzięliśmy udział w wykładzie na temat rumuńskiego systemu edukacji, mając również okazję zaprezentowania swoich szkół i specyfiki systemu kształcenia w każdym z krajów partnerskich uczestniczących w projekcie Comenius.
Po południu rozwijaliśmy swoje talenty malarskie w czasie warsztatów artystycznych w dziecięcym miasteczku z okazji Dnia Dziecka.
CZWARTEK 02.06.11
Cały dzień spędziliśmy na wycieczce w góry do najpiękniejszej jaskini w Rumunii: Jaskini Niedźwiedziej.
Po drodze zatrzymaliśmy się w mieście Beius, w którym zostaliśmy przyjęci w najlepszej w regionie szkole średniej, poznaliśmy jej bogatą historię i obserwowaliśmy zajęcia z informatyki.
W szkole w Beius
Zwiedzając Jaskinię Niedźwiedzią (odkrytą przez przypadek w 1975r) podziwialiśmy niezliczone formy naciekowe: tworzące niesamowite kształty stalaktyty, stalagmity i kolumny, których wiek ocenia się nawet na 50 tyś. lat oraz oryginalne kości niedźwiedzi prehistorycznych. Następnym punktem dnia była wizyta w muzeum etnograficznym, gdzie znajdowała się min. zrekonstruowana klasa szkolna z początku wieku XX, narzędzia i naczynia gospodarskie oraz urządzenia stosowane w pracach polowych.
W dawnej szkole
PIĄTEK 03.06.11
Rano odbyły się artystyczne występy dzieci z różnych grup wiekowych w teatrze lalkowym Arcadia. Na widowni zasiedli wszyscy nauczyciele biorący udział w spotkaniu oraz rodzice występujących dzieci. Po niezwykle bogatym programie złożonym min. z tańców ludowych, piosenek oraz przedstawienia o Bardzo Złym Wilku w języku angielskim, otrzymaliśmy certyfikaty uczestnictwa w spotkaniu oraz upominki.
Taniec nowoczesnyNajwiększą radość sprawił nam kostium wilka (końcowy produkt projektu przedszkola z Oradei), przygotowany dla każdej placówki.
Koordynatorzy z wilkami
Wieczorem czekała nas jeszcze jedna niespodzianka przygotowana przez naszych gospodarzy. Zostaliśmy zaproszeni na koncert zespołu folklorystycznego oraz na tradycyjną kolację.
Występ zespołu ludowego
SOBOTA 04.06.11
Pełni niesamowitych wrażeń i pozytywnej energii serdecznie pożegnaliśmy się z naszymi gospodarzami, nauczycielami z Włoch i Bułgarii a następnie wyruszyliśmy w powrotną drogę do Polski.
Trwający 2 lata projekt Happy S.C.I.E.N.C.E dobiegł końca. Była to nie tylko okazja do rozwijania metod pracy z uczniami, poznawaniu różnych rozwiązań w nauczaniu, ale również do wykształcenia otwartości na inne narodowości, kulturę, rozwijania umiejętności posługiwania się językami obcymi i nawiązaniu przyjaźni międzynarodowych.
Uczniowie i nauczyciele ze wszystkich placówek biorących udział w naszym projekcie są zgodni, że nauka przez działanie, doświadczanie i angażowanie się w różne dziedziny nauki przynosi najlepsze rezultaty, które z pewnością będą procentować w przyszłości.