Spotkanie w Polsce
SPRAWOZDANIE ZE SPOTKANIA PARTNERSKIEGO W TARNOWSKICH GÓRACH
06.09.2010 – 12.09.2010
To już trzecie spotkanie partnerskie w ramach naszego projektu tym razem pod hasłem: „Opieka, nauka, kreatywność odnajdywana w tekstach literackich”.
Gościliśmy aż 35 osób. Ze szkoły z Włoch przyjechało do nas 12 nauczycieli oraz 3 uczniów (Silvia Gianluigi i Giulio). Ze szkoły z Bułgarii gościliśmy 4 nauczycielki i aż 8 uczniów (Maria, Hristnina, Monika, Tanita, Amina, Boris, Paolo i Vasil). Z przedszkola z Rumunii przyjechało 8 nauczycielek. Uczniowie zamieszkali u rodzin naszych uczniów, gdzie zostali serdecznie powitani i ugoszczeni zgodnie z naszą, polską tradycją.
Program naszego spotkania był bardzo bogaty i pozwolił naszym gościom na poznanie funkcjonowania naszej szkoły i przedszkola oraz innych szkół, instytucji kulturalnych oraz bogatych tradycji naszego miasta, regionu oraz kraju.
PONIEDZIAŁEK 06.09.10
Rano w naszej szkole zgromadzili się wszyscy goście z partnerskich szkół i wspólnie z wszystkimi uczniami i nauczycielami naszej szkoły wzięli udział w uroczystej powitalnej akademii. Uczniowie klas od IV-VI pod kierunkiem Pani A. Zasępy, D. Opary-Krupy i D. Herman przedstawili bardzo interesującą inscenizację „Podróż po krajach partnerskich”. Dzięki tradycyjnym tańcom, piosenkom, utworom muzycznym, prezentacjom multimedialnym czy filmom mogliśmy przenieść się na chwilę do Włoch, Bułgarii czy Rumunii. Nasz kraj został również przepięknie zaprezentowany tradycyjnym tańcem Polonezem wykonanym przez uczniów klasy IV.
Polonez w wykonaniu kl. IV
Po akademii nauczyciele oraz uczniowie uczestniczyli w innowacyjnych warsztatach artystyczno – literackich. Po wysłuchaniu legendy i obejrzeniu animacji o „Szewczyku Dratewce i Smoku Wawelskim” nasi goście pod kierunkiem pani Barbary Musik i Aleksandry Zasępy tworzyli przepiękne postaci z siana. Dla naszych gości była to pierwsza taka okazja do wypróbowania swoich sił w tworzeniu przeróżnych stworów z siana.
Po południ uczestnicy naszego spotkania udali się do centrum Tarnowskich Gór aby zobaczyć najważniejsze zabytki naszego miasta (rynek, dzwonnicę, kościół ewangelicki) oraz muzeum. Wizyta w muzeum przybliżyła naszym gościom bogate dzieje naszego miasta, tradycje górnicze i ludowe regionu tarnogórskiego oraz województwa śląskiego.
WTOREK 07.09.10
Od rana nasi partnerzy uczestniczyli w zajęciach w szkole i przedszkolu. Pani Joanna Rzeźniczek poprowadziła gry i zabawy sportowe, w których wzięli udział polscy i zagraniczni uczniowie. Pani Barbara Musik oraz Aleksandra Zasępa zaprezentowały warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Nauczyciele mieli także okazję zobaczyć zajęcia poprowadzone i przygotowane przez nauczycielki z przedszkola panią Katarzynę Gąsior, Halinę Łubinską i Sylwię Zakrzewską.
Po bogatych zajęciach w szkole i przedszkolu, nasi goście wraz z uczniami kl. V pojechali do Aqua Parku. Nasi uczniowie oraz ich koledzy z zagranicy spędzili aktywnie czas korzystając z różnorodnych atrakcji naszego Parku Wodnego.
Po udanym pobycie w Aqua Parku pojechaliśmy zwiedzić najważniejszą atrakcję naszego miasta: Zabytkową Kopalnię Srebra i Rud Srebronośnych.
Uczestnicy naszego spotkania zgodnie z założeniami naszego projektu („Search - poszukiwanie”, „Culture - kultura”) odkrywali i poznawali górnicze dziedzictwo i tradycje naszego miasta i regionu. Spacer kopalnianymi wyrobiskami oraz przepłyniecie fragmentu kopalni łodziami oraz wysłuchanie legend o dobrym duchu Skarbniku dostarczyło naszym gościom niezapomnianych wrażeń.
ŚRODA 08.09.10
W tym dniu udaliśmy się na wycieczkę do Krakowa.
W ramach bardzo bogatego programu wycieczki goście z zagranicy oraz goszczący ich uczniowie zwiedzili Zamek Królewski, Smoczą Jamę, Katedrę na Wawelu, Rynek, Colegium Maius, Kościół Mariacki oraz Sukiennice.
Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni bogactwem kulturowym, oraz przepiękną architekturą dawnej stolicy Polski.
U podnóża Smoczej Jamy
CZWARTEK 09.09.10
Od rana goście z krajów partnerskich wzięli udział w warsztatach tanecznych w siedzibie Zespołu Śląsk w Koszęcinie pod kierunkiem profesjonalnych tancerzy.
Zarówno nauczyciele jak i uczniowie uczyli się tańczyć Poloneza – tradycyjnego, polskiego tańca. Aby jeszcze bardziej poczuć atmosferę, wszyscy uczestnicy założyli tradycyjne ludowe kostiumy! Zgodnie z założeniami naszego projektu „Happy S.C.I.E.N.C.E” („Instruction - instrukcje”, „Education - edukacja” i „Culture - kultura”) uczestnicy spotkania poznawali śląskie tradycje regionalne oraz bogactwo i unikalność zespołu folklorystycznego Śląsk, promującego kulturę naszego województwa na całym świecie.
Po południu, w ramach poznawania różnych szczebli polskiego szkolnictwa, nasi goście mieli okazję zwiedzić Zespół Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach.
Uczniowie ZSA-P pokazali gościom pracownie malarstwa, rzeźby, szkolne warsztaty odzieżowe oraz szkolne muzeum prezentujące historię szkoły i tradycje regionu śląskiego.
Wieczorem w Galerii NaTynku w Czarnej Hucie odbyła się uroczysta pożegnalna kolacja i wernisaż prac koordynatora projektu pana Massimo Presciutti.
Prace pt. „W biegu” zawierały 50 rysunków humorystycznych o tematyce „biegania”, 10 rysunków polityczno-satyrycznych oraz komiks ilustrujący historię projektu Comenius „Happy S.C.I.E.N.C.E (Radość z Nauki)”.
Była to niepowtarzalna okazja do zaprezentowania naszego projektu szerszej publiczności. Pan Massimo Presciutti wykonał również kilka utworów ze swoich autorskich płyt z utworami tworzonymi w ramach prowadzonego przez niego „Laboratorium Muzyczno-Lingwistycznego” w szkole Vittorio Venetto we Florencji.
PIĄTEK 10.99.10
W tym dniu uczestnicy naszego spotkania zwiedzali Zespół Szkół Salezjańskich oraz park w Reptach Śląskich.
Wizyta w tym zespole umożliwiła nauczycielom i uczniom poznanie funkcjonowania integracyjnej szkoły gimnazjalnej oraz średniej. Przyglądaliśmy się wykorzystaniu nowoczesnych technologii na lekcjach biologii, informatyki oraz poznaliśmy jak uczniowie mogą spędzać czas wolny w szkolnym oratorium.
Po zwiedzeniu kompleksu szkół Salezjańskich, nasi goście wzięli udział w pożegnalnej akademii w naszej szkole i przedszkolu.
Uczniowie klasy III zaprezentowali przedstawienie w języku angielskim pt. „Czerwony Kapturek” „Little Red Riding Hood” pod kierunkiem pani Barbary Musik. Towarzyszyli im uczniowie klasy II, którzy wzbogacili występ piosenkami i tańcami europejskimi przygotowanymi przez panią Joannę Jaśkiewicz.
Przedszkolaki również pożegnali naszych gości przedstawieniem pt. „Czerwony Kapturek” przygotowanym przez panią Katarzynę Gąsior w ramach zajęć w „Klubie Młodego Europejczyka”.
Akademia zakończyła się wręczeniem wszystkim uczestnikom certyfikatów uczestnictwa oraz ręcznie wykonanych upominków.
SOBOTA 11.09.10
Mimo, że oficjalnie nasze spotkanie dobiegło końca w piątek, nasi goście jak również goszczący ich uczniowie naszej szkoły, wzięli udział w warsztatach artystycznych przygotowanych przez dyrekcję i nauczycieli Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych.
Na dziedzińcu szkoły nauczyciele i uczniowie mieli szansę wypróbować swoich sił tworząc niepowtarzalne obrazy. Wszystkie techniki były dozwolone, a efekt był naprawdę imponujący biorąc pod uwagę fakt, że niektórzy po raz pierwszy malowali przy użyciu profesjonalnych farb na prawdziwych plenerowych sztalugach.
Wszystkie obrazy można zobaczyć na korytarzach naszej szkoły.
Po południu pożegnaliśmy ekipę z Włoch, która pełna wrażeń i pozytywnych doświadczeń z pobytu w naszym kraju odleciała do Florencji.
NIEDZIELA 12.09.10
Rano w powrotną drogę do miasta Oradea udała się grupa nauczycielek z Rumunii.
Przed południem ekipa z Bułgarii oraz uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w Pochodzie Gwarkowskim.
Jak co roku przeszliśmy ulicami naszego miasta w barwnym korowodzie. Uczniowie ubrani byli w firmowe koszulki z logo naszej szkoły, a wszyscy uczestnicy machali kolorowymi flagami naszych krajów partnerskich: Rumunii, Włoch, Bułgarii i Polski promując projekt Comenius „Happy S.C.I.E.N.C.E”.
Uczniowie i nauczyciele z Bułgarii byli pod wielkim wrażeniem wieloletniej tradycji święta naszego miasta „Tarnogórskich Gwarków”, jak również historycznej części pochodu, opowiadającej historię naszego miasta.
Poza udziałem w pochodzie nasi goście uczestniczyli również w innych imprezach podczas Gwarków, które również cieszyły się wśród nich wielką popularnością.
Ekipa z Bułgarii w pochodzie
Goście z Bułgarii ze łzami w oczach żegnali się z goszczącymi ich rodzinami i udali się w długą drogę do domu w poniedziałek rano.
Intensywny tydzień naszego spotkania szybko dobiegł końca. Bardzo bogaty program pozwolił naszym gościom na poznanie funkcjonowania różnych instytucji edukacyjnych (od przedszkola po szkołę średnią), kulturalnych (muzea, galerie) jak również bogactwa kulturowego i dziedzictwa górniczego miasta Tarnowskich Gór.
Największa jak dotąd liczba uczestniczących w spotkaniu partnerskim uczniów i nauczycieli w naszym mieście, miała również okazję wziąć udział w imprezach, koncertach odbywających się w ramach Tarnogórskich Gwarków.
Nasz projekt i partnerskie spotkanie zostało również opisane w dwóch artykułach na ramach tygodnika Gwarek.
Uczestnicy byli pod ogromnym wrażeniem wielkiej gościnności polskich rodzin przyjmujących uczniów, atrakcyjnego i intensywnego programu spotkania, jak również miłej atmosfery towarzyszącej im podczas pobytu w naszej szkole, mieście i kraju.
Wszyscy zapewniali nas, że na długo wspomnienia z tego spotkania pozostaną w ich pamięci.
Wszystkim, którzy pomogli w organizacji naszego spotkania, nauczycielom, rodzicom i uczniom naszej szkoły serdecznie dziękujemy!
ARTYKUŁY W PRASIE LOKALNEJ