• Historia szkoły

        •             Historia naszej szkoły sięga roku 1937, gdy kierownik szkoły w Czarnej Hucie wobec zbyt dużej liczby uczniów zdecydował o budowie nowej szkoły w Sowicach. 5 września 1938r. inauguracja nowego roku szkolnego odbyła się już w nowym budynku Publicznej Szkoły Powszechnej w Sowicach, która kontynuowała tradycje szkoły w Czarnej Hucie.

                      Nowa szkoła przyjęła imię Alfonsa Zgrzebnioka – wielkiego Ślązaka, powstańca i działacza patriotycznego. Pierwszym kierownikiem szkoły został Albin Grabiec. W czasie tego jedynego przed wybuchem II wojny światowej roku szkolnego do siedmiu klas naszej szkoły uczęszczało 279 dzieci.

                      Po włączeniu województwa śląskiego do III Rzeszy kierownictwo niemieckiej szkoły objął Paul Jaekel. W tym roku szkolnym wszyscy uczniowie zapoznawali się z podstawami wymowy i czytania w języku niemieckim. W kolejnym roku szkolnym w tym samym budynku utworzono dodatkowo Zawodową Szkołę Rolniczą, pierwszą w dziejach Sowic szkołę średnią, która miała przygotować miejscową młodzież do pracy w gospodarstwach rolnych. W czasie okupacji wielokrotnie zmieniała się szczupła kadra pedagogiczna – w roku szkolnym 1941/1942 w ośmiu klasach pracowało zaledwie troje nauczycieli.

                      Wkrótce po wyzwoleniu kierownikiem szkoły w Sowicach mianowano Jana Musielaka, który zajął się organizacją procesu dydaktyczno-wychowawczego w nowej, polskiej rzeczywistości. W kwietniu 1945r. przy szkole rozpoczął działalność ośrodek, w którym prowadzono kursy języka polskiego i nauki o Polsce dla młodzieży pozaszkolnej.

                      Ze względu na przyłączenie gminy Sowice do Tarnowskich Gór Inspektorat Szkolny zmienił nazwę szkoły na Publiczna Szkoła Powszechna Nr 6 w Tarnowskich Górach. W szkole powstawały i aktywnie działały kolejne organizacje młodzieżowe: Koło PCK, ZHP, LOP oraz inne związane z sytuacją polityczną, np. Liga Przyjaciół Żołnierza. W roku 1961 ostatecznie usunięto lekcje religii z rozkładu zajęć.

                      Na terenie szkoły odbywało się wiele imprez, igrzysk sportowych i wycieczek, często organizowanych przez Zakłady Chemiczne w Czarnej Hucie, które wielokrotnie wspomagały finansowo szkołę.

                      W roku 1970 kierownictwo szkoły objęła Wanda Rams, która w latach 1974-1975 doprowadziła do przeprowadzenia kapitalnego remontu szkoły, pozyskała nowe wyposażenie i pomoce naukowe. Dzięki zaangażowaniu rodziców i pomocy Zakładów Chemicznych w 1978r. oddano do użytku młodzieży boisko szkolne. 1 marca 1985r. dyrektorem szkoły została mgr Elżbieta Stolik.

                      Po kilkudziesięciu latach podjęto decyzję o przywróceniu szkole w Sowicach imienia Alfonsa Zgrzebnioka. Uroczystość ta miała miejsce 11 maja 1990r., a od stycznia 1993r. co roku w rocznice śmierci patrona obchodzone jest święto szkoły.

                      1 marca 1991r. dyrektorem szkoły został mgr Andrzej Sosna, który doprowadził do wybudowania i otwarcia 1 września 1995r. sali gimnastycznej. Pomimo przemian politycznych i gospodarczych oraz kłopotów finansowych szkoła ciągle się rozwijała. Powstała nowoczesna pracownia komputerowa, świetlica, stołówka, ogródek jordanowski. Wykonano wiele remontów i wyposażono klasy o nowe pomoce naukowe i sprzęt audiowizualny.

                      W czasie wakacji 2001r. przebudowano w szkole dwie klasy i część korytarza na parterze w celu przystosowania tych pomieszczeń do potrzeb przyłączanego przedszkola. Odtąd nasza placówka nosi nazwę Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Tarnowskich Górach i składa się z dwóch części: Przedszkola nr 8 i Szkoły Podstawowej nr 6. Dyrektorem ZSP nr 1 został mgr Andrzej Sosna.

          W listopadzie 2008 roku uroczyście obchodzono jubileusz 70 - lecia powstana placówki, a 10.11.2011 roku nadano szkole sztandar ufundowany przez Radę Rodziców. Placówka wchodząc do rządowego programu  "Cyfrowa Szkoła", otrzymała w grudniu 2012 roku mobilną pracownię komputerową, składającą się z 25 laptopów, 2 tablic interaktywnych, wizualizera, systemu do głosowania oraz całego sprzętu sieciowego pozwalającego pracować z komputerem w każdej sali.

          27.10 2014 roku odbyła się uroczystość otwarcia nowego boiska wielofunkcyjnego wraz z parkingiem i nowym wjazdem do szkoły, a we wrześniu 2018 roku zakończono kompleksową termodernizację budynku z wymianą pieców i oświetlenia oraz okien sali gimnastycznej. Obchodzono w tym czasie jubileusz 80-lecia powstania placówki.

          Po przejściu na emeryturę dotychczasowego dyrektora, we wrześniu 2020 nowym dyrektorem placówki została Pani Elżbieta Kubica