Lektury -klasy IV-VIII
KLASA IV
LEKTURY OBOWIĄZKOWE
- C. Collodi: Pinokio
- R. Goscinny, J.J. Sempe: Mikołajek
- J. Brzechwa: Akademia pana Kleksa
- R.Kipling: Księga dżungli
- J. Christa: Kajko i Kokosz i szkoła latania
LEKTURY DO WYBORU
- J. Korczakowska: Spotkanie nad morzem
- J. J. Sempè i R. Gościnny: Wakacje Mikołajka lub inna z serii
- F. E. Burnett: Mała księżniczka
- T. Jansson: Opowiadania z doliny Muminków
- J. Korczak: Kajtuś Czarodziej
- A. A. Milne: Chatka Puchatka
- K. Boglar: Nie głaskać kota pod włos
- R. Dahl: Charlie i fabryka czekolady
- E. Nesbit: Pięcioro dzieci i coś
- L. J. Kern: Ferdynand Wspaniały
- M. Twain: Królewicz i żebrak
- E. Chotomska: Pamiętnik Felka Parerasa
KLASA V
LEKTURY OBOWIĄZKOWE
- L. M. Montgomery: Ania z Zielonego Wzgórza
- H. Sienkiewicz: W pustyni i w puszczy
- F. Molnar: Chłopcy z Placu Broni
- F. H. Burnett: Tajemniczy ogród
LEKTURY DO WYBORU
- J. Broszkiewicz: Wieka, większa, największa
- H. Ożogowska: Tajemnica zielonej pieczęci
- S. Szmaglewska: Czarne stopy
- Z. Nienacki: Pan Samochodzik i templariusze lub inna z serii
- K. Rowling: Harry Potter i kamień filozoficzny lub inna z serii
- L. M. Montgomery: Ania z Avonlea lub kolejne z serii
- M. Twain: Przygody Tomka Sawyera
- J. Verne: W 80 dni dookoła świata
- H. Ożogowska: Chłopak na opak
KLASA VI
LEKTURY OBOWIĄZKOWE
- Rafał Kosik: Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
- K. Makuszyński: Szatan z siódmej klasy
- Clive Staples Lewis Opowieści z Narnii. Lew Czarownica i stara szafa
- J. R. R. Tolkien: Hobbit, czyli tam i z powrotem
- E. Niziurski: Sposób na Alcybiadesa
LEKTURY DO WYBORU
- D. Defoe: Robinson Kruzoe
- J. Chmielewska: Nawiedzony dom
- K. Makuszyński: Panna z mokrą głową
- K. Siesicka: Zapałka na zakręcie
- J. London: Zew krwi
- R. L. Stevenson: Wyspa skarbów
- J. Verne: Tajemnicza wyspa
- A. Bahdaj: Wakacje z duchami
- R. Kosik: Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa i pozostałe z serii
KLASA VII
LEKTURY OBOWIĄZKOWE
- H. Sienkiewicz: Quo vadis
- C. Dickens: Opowieść wigilijna
- S. Żeromski: Syzyfowe prace
- E. Hemingway: Stary człowiek i morze
- A. Fredro: Zemsta
- A. Christie: Dwanaście prac Herkulesa
LEKTURY DO WYBORU
- B. Mull: Baśniobór (seria)
- K. Siesicka: Jezioro osobliwości
- K. Makuszyński: Szaleństwa panny Ewy
- E. Niziurski: Niewiarygodne przygody Marka Piegusa
- D. Terakowska: Córka czarownic
- J. R. R. Tolkien: Drużyna pierścienia
- C. Paolini: Eragon
- M. Musierowicz: Kwiat kalafiora i inne z cyklu Jeżycjada
KLASA VIII
LEKTURY OBOWIĄZKOWE
- A. de Saint-Exupéry: Mały Książę
- J. Słowacki: Balladyna
- A. Mickiewicz: Pan Tadeusz (całość)
- A. Kamiński: Kamienie na szaniec
- A. Fiedler: Dywizjon 303
LEKTURY DO WYBORU
- G. Orwell: Folwark zwierzęcy
- E. Nowak: Yellow bahama w prążki
- J. Tischner: Historia filozofii po góralsku
- Molier: Skąpiec lub Świętoszek
- E. E. Schmitt: Oskar i pani Róża
- J. D. Salinger: Buszujący w zbożu
- U. Le Guin: Ziemiomorze
- A Sapkowski: Wiedźmin (seria)
- T. Pratchett: Świat Dysku (seria)
- A. Pilipiuk: Norweski dziennik (seria)
lub inne wg zainteresowań