• Co to za projekt?

Program Comenius "Uczenie się przez całe życie"
          jest pod patronatem Polskiej Narodowej Agencji i zakłada w swym działaniu wielostronne różnorodne, partnerskie projekty- grupa partnerska musi się składać z instytucji przynajmniej trzech różnych krajów.

Nasz Partnerski projekt jest rezultatem dwóch projektów e-twinning jednego w jęz. francuskim pomiędzy Rumunią a Włochami, drugiego  w jęz. angielskim pomiędzy Bułgarią a Włochami, jak również nawiązaniem współpracy z naszą szkołą z Polski.

Tytuł „Happy Science” („Radość z Nauki”) umiejscawia nasz projekt pomiędzy nauką a sztuką.

Skót S.C.I.E.N.C.E.

Search- poszukiwanie

Creativity – kreatywność

Instruction – instrukcja

Education – edukacja

Nature – natura

Culture – kultura

Europe- Europa

Koordynatorem projektu jest włoska szkoła z Florencjii, która liczy 971 uczniów.

Druga szkoła mieści się w Bułgarii w mieście Pleven i posiada najwięcej uczniów, bo aż 1458.

W Rumunii znajduje się trzecia szkoła-przedszkole w miejscowości Oradea, w której uczy się 230 uczniów.

Nasza szkoła jest (jako jedyna z tej czwórki) po raz pierwszy w projekcie Comenius, dlatego bardzo cieszymy się, że spodobaliśmy się i możemy w nim uczestniczyć - w całości z przedszkolem w ilości 154 uczniów- czyli jesteśmy najmniejsi, co nie znaczy że najsłabsi!!!

Oto adres blogu, który dokładnie opisuje nasz projekt http://thehappysciense.blogspot.com/

Wierzymy, że rezultaty, doświadczenia i produkty partnerskiego projektu będą upowszechniane w sposób ciągły, regularny i wzbogacą uczestniczące w projekcie instytucje edukacyjne. Wszystkie szkoły partnerskie będą gościć „podróżujące wystawy”, organizować prezentacje książek, magazynów; koncerty, przedstawienia oraz inne zaplanowane imprezy. Wszystkie działania będą związane z kształceniem nauczycieli (w korelacji z programem e-Twinning), a działania w klasach będą oparte na strukturze „Happy Science” oraz programie Socrates i Uczenie się przez Całe Życie. Codzienne wykorzystanie technik informacyjno-komunikacyjnych stanie się niejako metaforą szkoły jako statku w sensie mobilności i autonomii, wolności w znajdowaniu różnych sposobów uczenia z wykorzystaniem reguł obowiązujących w programie  Uczenie się przez Całe Życie. Doświadczenia będą reprezentować kulturalne wzbogacenie lokalnych społeczności. Program „Happy Science” jest zaplanowany, aby oddziaływać na lokalne środowisko na wszystkich poziomach poprzez organizowanie spotkań poza szkołą, kursów, działań w ramach „otwartej szkoły” . Ponadto, wkład jaki projekt ma na celu wnieść w lokalną społeczność będzie całkowicie skorelowany z programem Uczenie się przez Całe Życie i będzie oznaczał: podróż od dzieciństwa do młodości, dojrzałości po wiek sędziwy poprzez spotkania dzieci w klasach z osobami starszymi, tradycjami ludowymi, świątecznymi, kinem, teatrem, historią, baśniami, literaturą i poezją.