• Edu-Event

• W piatek 19 kwietnia w ramach obchodów Dnia Ziemi odbyły się pokazy chemiczne Edu-Event.

• Konkurs

• W środę 17 kwietnia odbył się finał VI Powiatowego Konkursu Wiedzy o Ziemi Tarnogórskiej. W tym roku odbywał się pod hasłem Małe jest piękne – perełki architektury i malarstwa Powiatu Tarnogórskiego.

Nasze uczennice wyróżniły się w kategorii plastycznej

Natalia W. zdobyła I miejsce

Aleksandra Ch. zdobyła wyróżnienie

Gratulujemy!

• Wizyta w DPS "Przyjaźń"

• 27 marca przedstawiciele naszej szkoły odwiedzili pensjonariuszy DPS "Przyjaźn". Podczas wizyty przekazali mieszkańcom wykonane na zajęciach świetlicowych ozdoby świąteczne oraz przedstawili krótki program artystyczny.

Nowa galeria Wizyta w DPS "Przyjaźń" została dodana do albumu fotograficznego

• Osikowa Dolina

• 21 marca klasy 1-3 wybrały się na poszukiwanie wiosny do Osikowej Doliny.

Uczniowie uczestniczyli w warsztatach artystycznych z wykorzystaniem techniki Aspen Craft. Dzięki temu mieli okazję na bliskie spotkanie z drzewem Topolą Osiką. Uczniowie poznali wiele ciekawostek dotyczących działalności Osikowej Doliny a odważni próbowali swoich sił w szyciu na maszynie czy heblowaniu drewna. Wycieczka i Osikowa Dolina na długo zostaną w naszej pamięci.

Nowa galeria Osikowa Dolina została dodana do albumu fotograficznego

• Święto liczby π

• Święto liczby π - rozstrzygnięcie konkursu - kto zapamięta najwięcej liczb po przecinku .......

Gratulujemy zwycięzcom

• Copernicana

• Ogromne gratulacje dla naszych zdolnych uczniów.

W II etapie Konkursu Copernicana zajęli II miejsce jako zespół .

Sara W. zajęła 1 miejsce w konkursie matematycznym

Hania W. zajęła 1 miejsce w konkursie z j. Polskiego

Natalia J. zajęła 2 miejsce w konkursie z biologii

• Wielka Liga Czytelników

• Półfinały Wielkiej Ligi mamy juz za sobą. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

Do finału, który odbędzie się 9.05 2024r. zakwalifikowały się: Zosia B. i Natalka K. z klasy 3.

Życzymy powodzenia.

• Spotkanie autorskie

• W piątek 15.03. dzieci z przedszkola oraz klas 1-3 wzięły udział w spotkaniu autorskim z Panią Anną Podsiadło. Autorka serii "Iga i zaczarowany miś" przeczytała fragment swojej książki, omówiła z dziećmi problemy ekologiczne oraz opowiedziała jak wydawane są książki. Na koniec dzieci zadawały liczne pytania, a po spotkaniu była możliwość zakupienia książek i zdobycia autografu autorki.

Dziękujemy pisarce za miłe spotkanie.

Nowa galeria Spotkanie autorskie została dodana do albumu fotograficznego

• Dzień Liczby Pi

•

Datę 14 marca wybrano nieprzypadkowo – w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi przybliżoną wartość liczby Pi. Wiele amerykańskich szkół obchodzi wtedy święto matematyki tzw. Pi Day.
            Dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina.
            Po raz pierwszy dzień liczby Pi obchodzono w 1988 r. w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco.
            W dniu 25 listopada 2019 roku UNESCO podjęło proklamację o ustanowieniu 14 marca Międzynarodowym Dniem Matematyki (International Day of Mathematics-IDM). Pierwsze obchody odbyły się w 2020 roku.

Skąd się wzięła liczba Pi?

Pi można zdefiniować jako stosunek długości obwodu koła do jego średnicy. Albo też jako pole koła o promieniu 1.
            Jej rozwinięcie dziesiętne nigdy nie będzie miało końca. Tak więc nawet 3,14159265358979323846264338327950288419716939937510582097494459230781640628620899862803482534211706… to dopiero jego początek. Choćbyśmy wyliczali kolejne cyfry po przecinku przez całe życie, nie dotrzemy do ostatniej cyfry tej stałej.
            Choć w zbiorze liczb rzeczywistych znajduje się nieskończenie wiele liczb niewymiernych to właśnie Pi jest tą szczególną liczbą. Jest wartością, bez której matematyka, fizyka i inne nauki ścisłe i techniczne na nich bazujące nie mogłyby się obejść.
            Pi zwana jest także ludolfiną na cześć Ludolpha van Ceulena, który obliczył wartość liczby Pi do 35. miejsca po przecinku.

W naszej szkole obchodziliśmy święto liczby Pi na lekcjach matematyki w klasach 4 – 8.

W każdej klasie wyświetlona została prezentacja, przedstawiająca krótką historię liczby Pi, sposób wyznaczania i znaczenie tej liczby dla nauki.

W klasie 4 uczniowie wyznaczali doświadczalnie liczbę Pi. Mierzyli obwody przedmiotów w kształcie koła i otrzymaną liczbę dzielili przez średnicę koła.

Bawiliśmy się szukając w rozwinięciu liczby Pi daty swoich urodzin.

Uczniowie wzięli udział w konkursie, kto zapamięta najwięcej cyfr liczby Pi.

Nowa galeria Dzień Liczby Pi została dodana do albumu fotograficznego